
Spärra eller avsluta kort
Här hittar du svar på hur du spärrar eller avslutar ditt re:member flex, re:member more eller re:member Mastercard kreditkort.
Frågor om att spärra eller avsluta ditt kort
Om du vill avsluta ditt re:member kreditkort, vänligen kontakta Kundservice på telefonnummer 0771-15 00 15 (vardagar 9 - 18), eller skicka ett oss ett meddelande via Mina Sidor.
Kortet sägs upp så fort vi mottar ditt önskemål, och det är inte möjligt att använda kortet när det är uppsagt.
Behöver jag signera något?
Nej, du behöver bara säga att du önskar säga upp kreditkortet så fixar vi resten. När du sagt upp ditt kort hos oss skickar vi en faktura på noll kronor till dig, där det framgår att ditt konto är avslutat.
Vad händer om jag har utestående kredit när jag säger upp kortet?
Om du har du utestående kredit på kreditkortet kan du fortsätta att betala av skulden i din egen takt, trots att du avslutat ditt konto (minst 3 % av utestående skuld månadsvis).
Vad gör jag med kortet efter att jag sagt upp det?
Av säkerhetsskäl bör du klippa kortet när du sagt upp det.
När försvinner mitt konto från UC?
Din kredit kommer att försvinna från UC månaden efter att eventuell skuld har reglerats.
Om du har tappat bort ditt kreditkort eller om du misstänker att kortet har kommit i orätta händer så måste du snarast spärra det genom att ringa Spärrservice på 0771-24 15 00.
Om det dykt upp transaktioner som du inte känner till på stulet/förlorat kort ska du först polisanmäla hos polisen. En kopia av anmälan bifogas med reklamationsblanketten.
Beställa nytt kort eller ny PIN-kod
Om din PIN-kod är spärrad, kortet är trasigt/skadat så beställer man både nytt kort och PIN-kod. Du kan beställa ett nytt kort på Mina Sidor eller i re:member-appen.